HPV Aşısı Nedir? Ücretsiz HPV Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da ücretsiz HPV aşısı döneminin başladığını duyurdu. İmamoğlu dün (14 Mayıs Çarşamba) yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Sözümüzü tutuyoruz. Ücretsiz HPV aşısı uygulamasına başlıyoruz. Ülkemizde HPV kaynaklı kanser vakaları artma eğiliminde. Aşının elimize ulaşan ilk dozları için başvuruları almaya başlıyoruz. 16 Mayıs’ta başlayacak olan aşıdan faydalanmak isteyen 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri için başvuru…”

İmamoğlu’nun paylaşımına binlerce yorum geldi. Sosyal medya kullanıcıları birçok belediyenin örnek alması gerektiğini ifade etti.

Bu gelişmelerin ardından HPV aşısının ne olduğu merak konusu oldu. Vatandaşlar arama motorlarında “HPV aşısı nedir?” sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki HPV aşısı nedir?

HPV AŞISI NEDİR?

HPV aşısı, insan papilloma virüsü (HPV)’nün neden olduğu rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve diğer kanser türlerine karşı koruma sağlayan bir aşıdır.

HPV AŞISI KİMLERE YAPILIR?

9-14 yaş arası kız ve erkek çocuklara: Bu yaş grubunda aşı en etkili korumayı sağlar.
15-45 yaş arası kadınlara: Daha önce aşı yaptırmamış olanlara veya HPV ile enfekte olmuş olanlara.
45 yaş üstü kadınlara: Doktor kontrolünde ve özel durumlarda.

HPV AŞISININ FAYDALARI

Rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörünü ortadan kaldırır.
Genital siğillerin oluşmasını önler.
Anüs kanseri, vajina kanseri ve vulva kanseri riskini azaltır.
Bazı boğaz kanserlerine karşı koruma sağlar.

HPV TANISI

HPV testi, serviks (rahim ağzı) kanseri tarama testinin bir parçasıdır. Bu tarama rahim kanseri belirtileri fark edilmeden de yapılır. Bu tarama HPV-Pap Smear Testi olarak bilinir. HPV tanısı için bir kan testi yoktur. Tarama sırasında serviksten küçük bir hücre örneği alınır ve HPV açısından test edilir. Tarama, 30 ila 65 yaş arası kadınlarda beş yılda bir yapılır.

HPV AŞISI BAŞVURU FORMU

İBB’nin başlattığı bu kampanyaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir